Close
Price Summary
In Stock
Highlights:
Type:
Compare
SKU: TRIO-PS-2G/1AC/24DC/5 Category:
Description
Type:
Series:
Serial Number: 413493
Product Details: Product Details
Phoenix Contact TRIO POWER New Generation
All functions and the space-saving design are tailored to the high requirements in this field.
Features and Benefits
• Robust design
• Available in single and three phase
• Tool free push in connection
• High MTBF (Mean Time Between Failure) values of over 1 million hours
• Active function monitoring with DC OK LED
• Floating signal contact to ensure the safe supply of all connected 24 V DC loads
• Temperature range from -25°C to +70°C
• Din Rail mounting
Specifications
Attribute Value
AC or DC Input Voltage ac
AC or DC Output Voltage dc
Input Voltage 85 → 264V ac
Output Voltage 24V dc
Output Current 5A
Power Rating 120W
Number of Outputs 2
Electrical Phase 1
Type Switched Mode
Height 130mm
Width 35mm
Ripple And Noise 50mV Pk-Pk
Minimum Temperature -25°C
Depth 115mm
MTBF >3500000 h @ 25 °C
Mounting Type DIN Rail Mount
Maximum Temperature +70°C